مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

رژیم درمانی چیست؟

رژیم درمانی در واقع اصطلاحی عمومی است که در حقیقت مصرف درست مواد خوراکی به منظور پیشگیری و درمان بیماری‌ها است.

در رژیم درمانی،مشاور تغذیه خوب رژیم غذایی افراد را جهت بهبود سلامتی  آنها تغییر می‌دهد، به عنوان مثال در برخی موارد، در رژیم درمانی یک رژیم غذایی جایگزین مواد خوراکی حذف شده می شود.

رژیم درمانی مناسب شامل چه مواد غذایی است؟

 • پروتئین
 • کربوهیدرات
 • حاوی فیبر
 • چربی های مورد نیاز بدن
 • آب کافی برای بدن

زیرا این مواد غذایی نیازهای اساسی بدن در طول رژیم درمانی تامین می کنند و حذف آن ها ، باعث می شود از رژیم درمانی نتیجه مطلوب دریافت نکنیم.

اهمیت رژیم درمانی چیست؟

همان طور که می دانیم افراد مواد مغذی مورد نیاز بدنشان را به وسیله مصرف مواد غذایی روزانه واز طریق غذاهایی که وارد بدنشان می‌شود، تامین می‌کنند. با این وجود، افراد ممکن است در گذر زمان دچار بیماری، ناراحتی، استرس و غیره شوند که از جذب مواد مغذی کافی و مورد نیاز بدن جلوگیری می کند.

در این شرایط رژیم درمانی به شما کمک می کند تا با مصرف مواد غذایی درست این گونه مشکلات را در بدن خود رفع کنید.این امر می‌تواند حتی به شکل تغذیه پزشکی نیز باشد.

رژیم باعث شناخت بهتر مواد غذایی، انتخاب و استفاده درست از مواد غذایی می شود تا علاوه بر برطرف کردن نیازهای تغذیه‌ای، نیازهای عاطفی و روانی نیزبا بهبود شرایط جسمانی بدن بهبود می یابد ودرنهایت باعث تندرستی، شادابی و سرحال شدن شما می شود که این موضوع تاثیر زیادی در بهبود کیفیت زندگی، کسب و کار و موفقیت‌هایی زندگی تان خواهد داشت.

نکاتی که دررژیم درمانی باید بدانیم

یکی از مواردی که باید در رژیم غذایی باید به آن توجه کنید و اهمیت زیادی برای فرد دارد تغییر عادت رفتاری و غذایی در فرد است ، به عنوان مثال در افراد چاق عادت های غلطی وجود دارد که باعث بالارفتن وزن افراد می شود و همچنین  در افراد لاغر نیز حذف یک وعده ی غذایی ممکن است عادتی غلط باشد که موجب لاغری در آن ها می شود . باید تغییراتی در رفتار افراد شکل گیرد تا به تناسب اندام برسند .

نکته ی دیگری که در رژیم  خیلی مهم است حمایت خانواده در طی درمان است که متخصص تغذیه خود ، خانواده را راهنمایی می کند. 

در رژیم درمانی  شما باید از غذا های سالم به صورت روزانه استفاده کنید. شما درطی روز باید مقدار کالری دریافتی ، مقدار پروتئین ، مقدار چربی ، انواع قند ، کربوهیدرات ها را دریافت کنید. همگی  این موارد در رژیم غذایی بسیار مهم و در کنترل وزن و سلامتی تاثیر به سزایی می گذارد.در رژیم درمانی افراد در طی درمان با انواع مواد غذایی آشنا می شوند و یاد می گیرند که چگونه از آن ها در وعده های غذایی خود استفاده کنند. 

مزایای رژیم درمانی چیست؟

 • رژیمی به سبک زندگی هر فرد و مطابقت با آن
 • عدم استفاده از رژیم های سخت و گرسنگی طولانی مدت در روز
 • کاهش وزن ثابت و بدون عوارض
 • عدم افتادگی پوست در کاهش وزن های سنگین
 • احساس سبکی، آرامش و افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود بیماری های دیگر مرتبط با چاقی یا لاغری

رژیم درمانی مناسب چه افرادی است؟

رژیم برای همه افراد در گروه های سنی مختلف ضروری و مناسب است. بسته به سن و بدن، نیازهای تغذیه ای افراد متفاوت است و برای رشد مناسب و حفظ سلامتی وجود یک برنامه رژیم درمانی لازم میباشد.

5/5
با من تماس بگیرید : 05136232535